Det var när Anton skulle bygga formar för betongväggar, som han gick upp på en stege för att nå upp. Under stegen var marken ojämn och plötsligt började stegen glida i sidled.

En fallolycka fick Anton att se vikten av en bra arbetsmiljö

2026-04-27

När betongsarbetaren Anton Nijohsson var med om en fallolycka så förändrades hans sätt att se på vikten av bra arbetsmiljö på arbetsplatsen. ”Med tanke på hur högt fallet var hade jag kunnat sitta i rullstol idag. Men jag hade tur”, säger han i Byggnads serie Medlemsintervjuer. Nu har han själv uppdraget som skyddsombud.

Det var när Anton skulle bygga formar för betongväggar, som han gick upp på en stege för att nå upp. Under stegen var marken ojämn och plötsligt började stegen glida i sidled. Under fallet på fyra meter slog han skulderbladet och vänstra rygghalvan mot en tvärprofil.

 – Det gjorde förbannat ont. Men jag hade tur att den inte träffade ryggraden. 

Det kunde ha slutat med en förlamning, men det blev en spricka i ryggkotan. Polis utredde om det skett ett arbetsmiljöbrott och Arbetsmiljöverket följde upp ärendet. Samarbetet mellan fack och företag fungerade bra.

Skyddsombudet på arbetsplatsen anmälde skadan och Byggnads hjälpte till med kontakten med Försäkringskassan och Afa för att ersättningen skulle betalas ut.

– Det kändes skönt att ha skydds­ombudet, en kollega som brydde sig. Pappersarbete är inte det man lägger fokus på i stunden så det var skönt att ha någon som kunde hjälpa en visa vägen med vart man skulle vända sig.

Men även efter olyckan togs inte vikten av bra arbetsmiljö på allvar på arbetsplatsen och efter ett år slutade Anton arbeta där. Idag är han på ett annat företag och har uppdraget som skyddsombud.

– Jag har tagit lärdom av detta att inte tolerera dålig arbetsmiljö. Kort efter olyckan insåg jag att om ingen annan ser till att förebygga fallrisker, så ville jag bli skyddsombud för att få ändring på de sakerna.

Nu har det gått tio år sedan olyckan och Anton tänker både en och två gånger på hur en säker ställning ska förebygga fall.

– Som skyddsombud får man stå på sig och våga säga ifrån och alltid tänka på kollegornas bästa. Det är inte alltid arbetsgivaren lyssnar, men arbetsmiljön är deras ansvar. Det har inte skett några allvarliga fallolyckor sedan jag blev skyddsombud, avslutar Anton Nijohsson.

Läs mer

Branschorganisationen för producenter, importörer, grossister, återförsäljare och utbildningsföretag för personlig skyddsutrustning.

NSA, Box 22 307, 104 22 Stockholm | Telefon: +46 (0)708-97 67 56

Powered by Brasab