Måndagen den 11 maj samlades ett stort antal utbildningsföretag från hela Sverige, från Kristianstad i söder till Piteå i norr, hos ProAccess i Uddevalla för en gemensam genomgång av Nordic Safety Associations nya norm för utbildningsföretag och arbete med personlig fallskyddsutrustning.

NSA kvalitetssäkrar arbete och fallskyddsutbildningar genom ny norm

2026-08-27

För att säkerställa en hög nivå på kvalifikationerna för att arbeta med personligt fallskydd, samt att utbildningsföretag erbjuder en fullgod utbildning, lanserade NSA i maj i år ett nytt utbildningskoncept med standardiserat material. Kraven på kompetens för instruktörer finns angivna enligt NSA’s normer för arbete med personligt fallskydd och utbildningsföretag.

Att NSA tagit ledarpositionen för att kvalitetssäkra arbete och utbildning beror naturligtvis på att det på marknaden förekommer ”varierande nivåer av kvalitet” på utbildningar och kompetens inom arbete med personlig fallskyddsutrustning. Genom att förtydliga gemensamma krav för kompetens och utbildning räddar dessa förhoppningsvis inte bara liv och lidande, utan gör även jobbet lättare för beställare; både vid beställning av utbildningar och vid beställning av arbete.

NSA:s fastställda normer har alltså två konsekvenser och resultat:

  • Certifiering av utförare för arbete med personlig fallskyddsutrustning säkerställer god kompetens för arbete – både gällande teoretiska kunskaper och praktiska färdigheter.
  • Auktorisation av utbildningsföretag säkerställer kvalitet hos utbildningsföretag inom NSA, och inbegriper krav på verksamhet, ledning, certifierade instruktörer, säkerhet under utbildning och de faciliteter där utbildning utförs. Utbildningsföretag kontrolleras av tredje part.

NSA vill särskilja sig från oseriösa företag

Att NSA nu arbetat fram normer för enskild användning av fallskydd och norm för fallskyddsutbildning vittnar om att branschorganisationen vill särskilja sig från oseriösa företag, som säljer teoretiska utbildningar för en mindre summa. Genom att ta fram dessa normer vill NSA visa för hela branschen att man tar frågorna om säkerhet på största allvar. 

– Vi har två tunga produktområden inom NSA, som har varit synnerligen aktiva de senaste åren, nämligen Fit2Fit och fallskyddsutbildning. Det är viktigt att vi som branschförening tar ledarflaggan och visar på hur seriös företagsverksamhet skall se ut och gå till. Det är bra för våra medlemmar och bra för föreningens anseende, säger NSA:s VD Joakim Stenberg.

– Vi har arbetat med detta projekt i knappt tre år så det känns oerhört skönt att gå i mål. Nu skall vi kommunicera budskapet till allt och alla som arbetar med fallskyddsutbildningar och se till att förvalta normen på allra bästa sätt.

Arbetet med normen påbörjades 2024

Arbetet med normen har pågått inom NSA i början av 2024, ursprungligen i samarbete med byggbranschen i respons till önskemål och behov. Konceptet har därefter växt, och inbegriper nu all typ av arbete med personlig fallskyddsutrustning.

– Många tankar och koncept från flera olika parter samlades under processen för att möta en stor variation av behov och önskemål, samtidigt som branschorganisationen bevakade att lagkrav och ”best practice” uppfylldes, säger David Jameson från AlfaSafe, som har deltagit i arbetet med NSA.

För att kunna möta varierande behov och önskemål om innehåll och ambitionsnivå beroende på vilken typ av företag och vilken roll som efterfrågades, togs ett system fram med fristående moduler, vilket gör att en person kan välja de delar som är relevanta för just dennes yrkesutövning.

– På det sätter blir det enkelt att lägga till och justera framöver.

Grundmodulerna ”Planering”, ”Utförande” och ”Nödläge” kan kompletteras med tilläggsmodul för Byggarbetsplatser, och framöver planeras även en modul för processindustri.

Förvaltningsråd säkerställer aktualitet

Hur kommer normen att fungera framöver? Kommer ändringar att göras via arbetsgrupp?

– Ja. Normen förvaltas av NSA:s förvaltningsråd som kontinuerligt säkerställer att normer, utbildningsmaterial och övrigt material är aktuellt, uppfyller lagkrav och tillser de behov och önskemål som inkommer, säger David Jameson.

Det innebär i praktiken redan uppdateringar i det kompendium som ges ut i nyutgåva 2027. Det har även resulterat i tillägg i utbildningsmaterialet tidigare i år med information rörande standarden EN 17235 (Permanenta förankringsanordningar och säkerhetshakar) som offentliggjordes 9 februari i år 2026.

Förvaltningsrådet har löpande dialog gällande tillägg, justeringar och förbättringar.

FAKTA – SÅ HÄR FUNGERAR NORMEN

Normen för arbete med personlig fallskyddsutrustning

Normen för arbete med personlig fallskyddsutbildning är en frivillig kravspecifikation för en enskild person. Vid ansökan kan uppfyllande av krav i denna norm resultera i utfärdande av certifikat efter kontroll av oberoende tredje part. Normer från Nordic Safety Association (NSA) utformas på uppdrag av branschorganisationen, i samråd med sakkunniga i branschorganisationens förvaltningsråd och uppdateras kontinuerligt för att motsvara best practice.

Läs mer

Normen för utbildningsföretag

Denna norm är en frivillig kravspecifikation för utbildningsföretag. Vid ansökan kan uppfyllande av krav i denna norm resultera i utfärdande av Auktorisation efter kontroll av oberoende tredje part. Kraven inbegriper förutom grundkrav även krav på verksamhetsledning, anställda instruktörer, de faciliteter där utbildning bedrivs och krav på hur utbildning arrangeras och erbjuds. 

Denna norm behandlar krav på utbildningsföretag inom arbete med personlig fallskyddsutrustning.

Läs mer

Branschorganisationen för producenter, importörer, grossister, återförsäljare och utbildningsföretag för personlig skyddsutrustning.

NSA, Box 22 307, 104 22 Stockholm | Telefon: +46 (0)708-97 67 56

Powered by Brasab